NABÍDKA POZNÁVACÍHO ZÁJEZDU OSTROVY VYCHÁZEJÍCÍHO SLUNCE

termín: 1. 4. – 13. 4. 2022
CHARAKTERISTIKA ZÁJEZDU
Poznávací zájezd do oblasti středního Honšú. Zájezd je zaměřen na větší kontakt a prožitek japonského způsobu života, který poznáme spíše při pobytu v provinčních městech než pouze na klasické návštěvnické ose Tokio – Kjóto. Z hlavního města Tokio vede do oblasti hor v prefektuře Nagano s návštěvou města Macumoto, poblíž je zajímavá farma wasabi, a folklórní oblasti Takajama v prefektuře Gifu. Zájezd pak pokračuje do oblasti Kansai s hlavním městem Japonska Kjóto a s řadou pamětihodností v blízkosti, z nichž nejvíce impresivní je posvátná hora Koya-san. Autenticita je zajištěna přenocováním vtradičním japonském rjókanu vTakajamě a v klášterní ubytovně šukubo na poutním hoře Koya-san. V rámci japonských zvyklostí je pro dopravu využívána nadměrně efektivní veřejná doprava, vyjma míst, kde by byla jízda místní hromadnou dopravou časově neefektivní, pak se jede mikrobusem (úseky Macumoto – Takajama – Širakawa-go – Nagoya a Trasa přes Koya-san). Období spadá do doby květu sakur, vzhledem ke značné geografické variabilitě navštívené oblasti , se budou na trase vyskytovat rozdílné vegetační stupně, od odkvetlých květů, až po ty, co teprve pokvetou.
ODLET Z PRAHY | pátek 1. 4. 2022

Odlet z Prahy do Tokia s mezipřistáním.

PŘÍLET DO TOKIA | sobota 2. 4. 2022

Přílet do Tokia, transfer do hotelu, ubytování. Odpoledne fakultativní orientační okružní jízda po Tokiu povrchovou linií Yamanote s krátkou návštěvou nejvýznamnějších míst města – obchodních čtvrtí Ginza, Akihabara a Šindžuku. Nocleh v hotelu.

TOKIO | neděle 3. 4. 2022

Snídaně v hotelu. Prohlídka Tokia s využitím veřejné dopravy. Odjezd do šintóistické svatyně Meidži, zasvěcené stejnojmennému císaři, který v druhé polovině 19. století otevřel po staletích izolace Japonsko světu. Svatyně je v rámci šintóistické tradice věnována zbožštělému duchu císaře a jeho manželky, císařovny Šóken. Svatyně leží v rozsáhlém parku Jojogi, původní objekt se nezachoval a svatyně byla postavena znovu v padesátých letech. U parku leží čtvrť Haradžuku, centrum bizarní japonské módy, kde se scházejí vskutku výstřední typy.

Procházka po třídě Omotesando, zvané tokijské Champ-Elysee a po živé čtvrti Šindžuku, prostranství před nádražím je považováno za nejrušnější bod Tokia. Výjezd na vyhlídkovou plošinu mrakodrapu tokijské radnice ve výšce 243 m. Pokračování metrem k císařskému paláci k mostům Nidžubaši, za nimiž leží vlastní sídlo japonského monarchy. Přejezd do buddhistické svatyně Sensodži v Asakuse a procházka tržní uličkou Nakamise. Přejezd do Ginzy, hlavní luxusní nákupní zóny Tokia, se známou křižovatkou a hlavním divadlem tradičního kabuki Kabukiza. Návrat do hotelu, nocleh.

TOKIO – KAMAKURA – JOKOHAMA – TOKIO | pondělí 4. 4. 2022

Snídaně v hotelu. Celodenní výlet vlakem do Kamakury, sídla japonské vlády pod Minamotem Joritomem. Prohlídka Buddhy Daibucu, druhé největší sochy Buddhy v Japonsku, pocházející z roku 1252, socha, představující Buddhu Amitábhu stávala uvnitř chrámu, chrám byl zničen vlnou cunami v 15. století a od té doby stojí socha pod širým nebem a je jedním ze symbolů Japonska. Prohlídka chrámu Hasedera, zasvěceného bohyni milosrdenství Hase Kannon. Vchrámu je též uctívána bóddhisattva Džizó, ochraňující duše nenarozených dětí, bódhisattvovi se přinášejí malé figurky, které jsou umístěny v zahradě u jeho svatyně. Pěší trek lesem ke svatyni Zeniarai Benten, kde Japonci umývají v posvátném prameni bankovky, tyto se mají v kapse pak dle legendy po koupeli zdvojnásobit! Pokračování pěšky k hlavní šintóistické svatyni Curukaoga Hačimangu, k níž vede pěší třída Dankazura, na níž je několik pěkných bran torii. Odjezd vlakem do přístavní Jokohamy, prohlídka čínského obchodního města spouličním ruchem, nábřežní promenády Jamašita a ultramoderního centra Minato Mirai 21 s výškovými moderními budovami a renovovanými cihlovými sklady z konce 19. století, jež slouží jako obchodní centra. V areálu se též nachází zábavní park. Možnost návštěvy plachetnice Nippon Maru, která je nastálo ukotvena u přístaviště. Návrat vlakem do Tokia, nocleh.

TOKIO – NIKKÓ – TOKIO | úterý 5. 4. 2022

Snídaně vhotelu. Celodenní výlet do Nikkó, pohřebiště zakladatele tokugawského šógunátu Tokugawy Iejasua. Nejdůležitější stavbou vNikkó je mauzoleum Tošogu, kde jsou uctíváni i představitelé kamakurského śógunátu Minamota Yoritoma a Tojotomi Hidejošiho. Vobdobí tokugawského šógunátu byl završen kodex samurajské cti, tzv. bušidó, jehož četná pravidla se udržela vmentalitě japonských vojáků i vdobách bojů vPacifiku. Prohlídka Nikkó pokračuje návštěvou buddhistického chrámu Rinnódži, založeném mnichem Šodo Šóninem v osmém století n.l. s pěknou japonskou zahradou a buddhistického chrámu Futarasan, který leží u jezera Čúzendži. Procházka k 97 m vysokému scénickému vodopádu Kegon. Návrat vlakem do Tokia a nocleh.

TOKIO – KAWAGUČI-KO | středa 6. 4. 2022

Odjezd veřejnou dopravou na nádraží, odjezd veřejným autobusem k jezeru Kawaguči-ko. Cestou zastávka v svatyni Fudži Sengen, věnované božské princezně Konohanasakuji, ochránkyni poutníků k vrcholu Fudži. Atmosférická svatyně leží v hustém cedrovém lese. Pokračování k pagodě Čureito, v případě dobré viditelnosti hory Fudži jednomu z nejfotografovanějších symbolů Japonska. Pagoda je součástí svatyně Arakura Sengen. Přejezd místním vláčkem k jezeru Kawaguči-ko, procházka podél jezera, možnost využití termálních pramenů v onsenu v hotelu na břehu jezera. Večeře a nocleh.

NABÍDKA POZNÁVACÍHO ZÁJEZDU OSTROVY VYCHÁZEJÍCÍHO SLUNCE
KAWAGUČI-KO - MACUMOTO | čtvrtek 7. 4. 2022

Snídaně vhotelu. Odjezd do Macumota, prohlídka hradu Macumoto, jednoho znejkrásnějších příkladů hradní japonské architektury, procházka po tradiční ulici Nakamači-dori. Odpoledne odjezd vlakem do městečka Azumino, návštěva farmy, kde se pěstuje nejlepší japonské wasabi. Návrat do Macumota, nocleh.

MACUMOTO - TAKAJAMA | pátek 8. 4. 2022

Snídaně v hotelu. Odjezd do Takajamy, jednoho z nejtradičnějších míst Japonska, ležícího v hornaté prefektuře Gifu. Pěší procházka Takajamou s návštěvou bývalé správní budovy z období šogunátu Takajama Džinja a historického středu města z období Edo. Návštěva tradiční výrobny sake a prohlídka kupeckého domu rodiny Jošidžima. Fakultativně možnost projížďky tradičními tahanými rikšami po městě. Večeře a nocleh v tradičním rjókanu, možnost využití onsenu.

TAKAJAMA – ŠIRAKAWA-GO - KJÓTO | sobota 9. 4. 2022

Tradiční japonská snídaně v rjókanu. Procházka na ranní trh v Takajamě. Odjezd do Širakawy-go, oblasti v prefektuře Gifu s tradiční vesnickou doškovou architekturou. Prohlídka skanzenu a krátká procházka po vsi na vyhlídkový bod. Odpoledne odjezd přes Nagoju do Kjóta. Nocleh.

KJÓTO | neděle 10. 4. 2022

Snídaně v hotelu. Celodenní prohlídka Kjóta, sídelního města japonských císařů po více než tisíc let. Návštěva hradu Nidžo, který byl rezidencí vojenského vládce Japonska – šóguna, a je postaven v duchu japonské minimalistické architektury s důmyslnými obrannými prvky. Ústředním bodem hradu je palác Ninomaru, vlastní śogúnské sídlo, obklopené krásnou zahradou. Návštěva Zlatého pavilónu Kinkakudži, zen buddhistického chrámu, který si na penzi postavil šogún Ašikaga Jošimicu, dvě horní patra pavilónu jsou pozlacena pravým zlatem. Celý areál představuje krásnou japonskou zahradou, v čajovém pavilónu Sekkatei je možno posedět a vychutnat zelený hustý obřadní čaj matča. Zajímavý je též malý chrámeček Fudo, věnovaný jednomu z ochranných buddhistických božstev. Odjezd do zenového chrámu Rjóandži, jedné z nejznámějších kamenných zahrad Japonska. Ústředním bodem chrámu je zahrada s jemným štěrkem a 15 velkými kameny, obklopenými mechy, při pohledu je vždy jeden z kamenů skryt. Odpoledne prohlídka chrámu Kijomizu-dera na okraji Kjóta v barvité čtvrti Higašijama, který patří k nejposvátnějším chrámům Japonska. Postaven byl roku 780 na místě vodopádu Otowa, jeho voda má prý dodnes léčivé účinky. Prohlídka svatyně Heian, postavené v duchu císařského paláce. Podvečerní návštěva svatyně Fušimi Inari s tisícovkami brán torii a výstup na vyhlídku Jococudži. Návrat do hotelu, nocleh.

KJÓTO – NARA – KOYA-SAN | pondělí 11. 4. 2022

Snídaně v hotelu, naložení zavazadel a separátní převoz do hotelu v Ósace. Odjezd vlakem do Nary. Prohlídka chrámu Tódaidži, největší světové dřevěné stavby, s největší bronzovou sochou Buddhy v Japonsku o výšce 15 m představující Buddhu Vairóčanu. Prohlídka svatyně Kasuga, rodinné svatyně mocného rodu Fudžiwarů. Svatyně je proslulá tisícovkami kamenných luceren, jež darovali věřící. Okolí svatyně má parkovou úpravu s výskytem jelínků. Odjezd na posvátnou buddhistickou horu Koya-san, kde je pohřben buddhistický mnich Kúkai, zakladatel sekty Šingon. Prohlídka chrámu Okunoin, jednoho z hlavních poutních míst Japonska, který je obklopen tisícovkami kamenných luceren a malebným tajemně vyhlížejícím hřbitovem věřících, největším v Japonsku. Za mostem Gobjonohaši začíná posvátný okrsek, kde v hale Torodo hoří deset tisíc lampiček a kde se nachází 50 000 soch, darovaných chrámu při 1150tém výročí vstupu mnicha Kúkaie do věčné meditace. Prohlídka chrámu Garan, založeným samotným Kúkaiem s pagodou Konpon Daito a několika dalšími pagodami, a chrámu Kongobudži spěknými ukázkami japonských interiérů vsíni Ohiroma a s kamennou zenovou zahradou Banrju-tei, největší v Japonsku, představující pár draků, vystupujících z moře mlh. Nocleh v tradiční klášterní ubytovně šukubo, vegetariánská večeře v klášterní jídelně.

KOYA SAN - ÓSAKA | úterý 12. 4. 2022

Účast na časné ranní hodinové buddhistické meditaci vklášteře. Snídaně vklášterní ubytovně. Pokračování v prohlídce chrámů na posvátné hoře Koya-san a hlavně atmosférického hřbitova v lese obřích kryptomerií. Vpoledne odjezd do ekonomického centra Japonska, Ósaky. Po sjezdu s lesnatých hor vjíždíme do neskutečné antropogenní krajiny, v níž leží toto megaměsto. Dojezd do centrální oblasti, prohlídka rušné oblasti Dotonbori u stejnojmenného kanálu sobří kumulací restaurací, zábavních center, heren pačinko a neónů, oblast přitahuje vizuálně mimořádně zajímavé módní typy z pestré řady japonských urbánních subkultur. Výjezd na vyhlídkovou terasu mrakodrapu Umeda. Nocleh v Ósace.

ÓSAKA – PRAHA | středa 13. 4. 2022

Snídaně v hotelu, transfer na letiště Kansai na umělém ostrůvku u pobřeží, transfer sám je zážitkem, jelikož vede neskutečnou industriální krajinou se změtí dálnic, odlet do Prahy s mezipřistáním. Přílet do Prahy.

Cena:
118.990 Kč / osoba v dvojlůžkovém pokoji
Příplatek za jednolůžkový pokoj: 21.500 Kč / pobyt

CENA ZAHRNUJE
✔ leteckou přepravu Praha – Tokio a Kansai – Praha s mezipřistáními v optimální knihovací třídě
✔ letištní taxy (do vystavení letenky se může měnit)
✔ 4 noclehy v Tokiu v uvedeném hotelu (či obdobném) se snídaní
✔ 7 noclehů se snídaní v uvedených (či obdobných) hotelích po trase
✔ 3 večeře (Kawaguči-ko, Takajama, Koya-san)
✔ přepravu vlaky a autobusy – veřejná doprava dle itineráře – a dopravu zavazadel
✔ privátní dopravu na trase Tokio – Nagoya a Kjóto – Ósaka minibusem
✔ vstupy dle itineráře
✔ transfer letiště – hotel – letiště sběrným autobusem
✔ českého a místního průvodce
✔ povinné pojištění cestovní kanceláře

CENA NEZAHRNUJE
✗ pojištění léčebných výloh

Cestovní doklady:
Pro cestu je nutný elektronicky čitelný cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců po návratu. JAPONSKO – bezvízový styk.
Povinná očkování nejsou.